Kurs na żuraw wieżowy - uprawnienia na operatora żurawi wieżowych budowlanych.

News

Szkolenie w zakresie operatora żurawi przeznaczone jest dla osób z minimum wykształceniem podstawowym, które mają skończone 18 lat i nie ma u nich zdrowotnych przeciwskazań do wykonywania pracy jako operator żurawi wieżowych budowlanych. Kurs skłąda się z części teoretycznej oraz praktycznej i powinien się skończyć egzaminem państwowym przez komisją z UDT. Wydawane uprawnienie pozwala nam bezterminowo pracować na żurawiach wieżowych.

Podczas kursu poruszane są zagadnienia:

- dane dotyczące dozoru technicznego

- ogólne informacje odnoszące się do żurawi wieżowych

- jak zbudowane są żurawie wieżowe

- jakie stosuje się zabezpieczenia mechaniczne oraz elektryczne w tego typu żurawiach

- obowiązki operatorów

- kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

- zajęcia praktycznie przy obsłudze żurawia.

Na pierwszy rzut oka taka praca może się wydawać bardzo trudna, ale w rzeczywistości aż tak nie będzie to wyglądać. Na pewno dobrze będzie mieć jakieś pojęcie o mechanice czy matematyce, ponieważ dzięki temu wykonywanie poszczególnych zadań będzie łatwiejsze. Operatorzy są osobami, które będą należeć do tych najlepiej opłacanych, gdy chodzi o operatorów ciężkiego sprzętu. W naszym kraju takie osoby mogą zarobić na rękę około 3 tysiące złotych. Ale w Norwegii będzie to już około 10 tysięcy złotych miesięcznie. Mogłoby się wydawać, że praca będzie monotonna, ale tak naprawdę pracować będzie się na różnych placach budowy i dlatego będzie można udoskonalać swoje umiejętności i raczej w pracy nie powinniśmy się nudzić. Kurs składa się z kilkudziesięciu godzin teoretycznych i praktycznych. W tym czasie będziemy mogli się nauczyć pracować na takim sprzęcie i potem zostanie nam jedynie egzamin przed komisją UDT. Dzięki temu już będziemy gotowi do rozpoczęcia pracy na żurawiu wieżowym.

Jeśli chcesz pracować na innych urządzeniach dźwigowych będzie trzeba również wykonywać kolejne kursy. Jeśli ktoś nie pracował na takim żurawiu pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak odpowiedzialna i wymagająca będzie to praca. Tak naprawdę operator nie jest tam by mieć piękny widok ale musi wykonywać swoje zadania i jednocześnie dbać o pełne bezpieczeństwo tych wszystkich osób, które będą się w okolicy takiego dźwigu znajdować. Operatora można nazwać jako serce całej operacji. To od niego zależeć może również to jak szybko budowa będzie się posuwać do przodu i czy wszystko będzie szło bez większych problemów. Siedzimy kilkadziesiąt metrów nad ziemią a wielotonowe kawałki będzie trzeba układać jak małe klocki uważając na ludzi.