Jak działają agencje zatrudnienia

News

Jeśli chodzi o zatrudnienie, są dwie strony tej historii. Pracodawcy mówią: "Trudno znaleźć dobrą pomoc", a osoby szukające pracy myślą: "Nie mogę znaleźć tam godnej pracy". Niezależnie od tego, po której stronie medalu jesteś, znalezienie dobrej pracy i pracowników jest trudnym procesem. Jeśli zatrudniasz, jedna oferta pracy może przyciągnąć setki kandydatów. Przeszukiwanie ich w celu znalezienia dobrej pracy jest czasochłonne. Z drugiej strony, łowca pracy może mieć wrażenie, że wysyła CV do czarnej dziury w Internecie, nigdy nie słysząc odpowiedzi.

W jaki sposób przedsiębiorstwa i łowcy pracy mogą przeciąć biurokrację związaną z procesem zatrudniania? Wiele firm korzysta z usług agencji zatrudnienia, aby złagodzić ten proces. Agencja pracy to firma zatrudniona przez firmę w celu zaspokojenia jej potrzeb kadrowych. Agencje zatrudnienia znajdują ludzi do obsadzenia wszystkich rodzajów stanowisk, od tymczasowych po pełnoetatowe, w wielu dziedzinach kariery. Niezależnie od tego, czy firma potrzebuje pielęgniarki, asystenta administracyjnego, menedżera czy stolarza, agencja zatrudnienia może znaleźć odpowiedniego pracownika.

Zarówno publiczne, jak i prywatne agencje zatrudnienia pomagają w umieszczaniu pracowników. W Stanach Zjednoczonych jedną z głównych publicznych agencji zatrudnienia jest Amerykański Departament Zatrudnienia i Szkolenia Urzędów Pracy (U.S. Department of Labor Employment and Training Administration). Agencja ta zapewnia usługi i narzędzia do poszukiwania pracy dla pracowników za pośrednictwem zasobów internetowych oraz sieci biur na terenie całego kraju. Promuje ona pracę w sektorze publicznym i prywatnym, łącząc się z krajowymi i stanowymi bankami pracy.

Prywatne agencje zatrudnienia pomagają również w umieszczaniu pracowników, zwłaszcza w sektorze prywatnym. Te agencje zatrudnienia zazwyczaj specjalizują się w jednej z trzech dziedzin:

  • usługi pośrednictwa personalnego
  • usługi kadrowe, zwane również usługami pomocy tymczasowej
  • firmy executive search

Mówi się, że te firmy codziennie zabierają do pracy miliony ludzi. W rzeczywistości, w przemyśle pracy tymczasowej i kontraktowej, ponad dwa miliony ludzi jest zatrudnionych przez firmy zatrudniające pracowników każdego dnia roboczego, a firmy zatrudniające pracowników zatrudniają 8,6 miliona pracowników tymczasowych i kontraktowych każdego roku [American Staffing Association].

Więc, co właściwie robią te agencje zatrudnienia? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego są one nieocenionym źródłem informacji zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Funkcja agencji zatrudnienia

Dla pracodawców, agencja pracy może zabrać cholerną pracę z zasobów ludzkich. Obsadzenie otwartego stanowiska wymaga czasu i pieniędzy. American Staffing Association szacuje, że zatrudnienie pracownika może kosztować od 7 do 20 procent wynagrodzenia na danym stanowisku i zająć od 30 do 45 dni [źródło: American Staffing Association]. Dla niektórych firm może to być bardzo kosztowne, więc warto poświęcić trochę czasu na zatrudnienie pracownika w agencji pracy tymczasowej.

Kiedy firma potrzebuje konkretnej osoby do pracy, będzie kontraktować się z firmą świadczącą usługi pośrednictwa personalnego, zwaną również firmą rekrutacyjną. Rekruter obsługuje proces wyszukiwania i dopasowuje pracownika do danego stanowiska, ustawiając potencjalnych kandydatów, którzy rozmawiają z firmą.

Na stanowiska kierownicze wyższego szczebla firma może zdecydować się na zatrudnienie firmy executive search, znanej również jako headhunter. Firma executive search działa na podstawie umowy o pracę zawartej z firmą rekrutacyjną i stosuje ustalony kodeks standardów w celu identyfikacji i umieszczania pracowników na tych bardzo widocznych stanowiskach.

Kiedy firma potrzebuje tylko wakacji lub kogoś do pracy na kilka miesięcy, korzysta z agencji pośrednictwa pracy. Agencje kadrowe zapewniają wykwalifikowanych pracowników do pracy tymczasowej lub kontraktowej. Niektórzy pracodawcy wykorzystują również agencje pośrednictwa pracy jako osoby rekrutujące na stanowiskach zwanych "tymczasowymi", co oznacza, że dane stanowisko jest tymczasowe, ale może prowadzić do powstania stałego stanowiska, jeśli pracownik i firma są dobrze dopasowane.

Dla osób poszukujących pracy agencja pracy może być przepustką do podjęcia tej pracy w pełnym wymiarze godzin. Publiczna służba zatrudnienia jest bezpłatna i oferuje wiele narzędzi. Rekrutujący mogą otworzyć drzwi do stanowisk, które mogą nie być łatwe do znalezienia na własną rękę. Firmy rekrutacyjne pozwalają na wypróbowanie różnych firm i branż, a także są świetne dla tych, którzy szukają pracy krótkoterminowej lub w niepełnym wymiarze godzin.

Kolejną korzyścią płynącą z korzystania z agencji pracy jest dostęp do szkoleń. Wiele agencji pracy oferuje bezpłatne szkolenia w zakresie różnych narzędzi do budowania umiejętności, takich jak programy komputerowe i umiejętności obsługi komputera. Osoby, które skorzystają z tych umiejętności, mogą zbudować swoje życiorysy, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla agencji zatrudnienia.