Jak naprawdę wygląda praca operatorów żurawi?

News

O pracy operatorów żurawi krąży wiele mitów. Wiele osób uważa po pierwsze, że zarabiają oni bardzo duże pieniądze, nawet po dziesięć tysięcy złotych. Często panuje także przekonanie, że pracują on przez wiele godzin, ponieważ nie chce im się opuszczać żurawia, aby zejść na dół. W związku z tym krążą opowieści, iż pracują oni w pampersach, dzięki czemu mogą zaoszczędzić na czasie i więcej zarobić. Pracodawcy wysokimi zarobkami mają im wynagradzać złe warunki pracy, między innymi dochodzące do kilku metrów przechyły.

Jak jednak praca operatora żurawia wygląda w rzeczywistości?

Wysoki standard pracy polega jedynie na ty, iż pracuje on wysoko nad ziemią. Także wysokie zarobki są wyłącznie mitem, operatorzy żurawi zarabiają bardzo mało. Z pewnością jednak przechyły są duże, w skrajnych warunkach rzeczywiści dochodzą do kilku metrów. Rozmawiamy z panem Wojciechem Szmigielem, który kilka lat temu zdecydował się otworzyć szkołę dla operatorów żurawi. Pan Wojciech opowiedział nam, że pracował na wszystkich typach dźwigów wieżowych, które są dostępne w naszym kraju. Jego zdaniem praca ta jest o wiele bardziej atrakcyjna od pracy kierowcy samochodu, czy pracy biurowej. W. Szmigiel podkreśla, że praca operatora jest ciekawa, ale też, że czasem bywa niebezpieczna.

Wysokość dźwigów obrotowych, które są używane w Polsce wynosi od trzydziestu do maksymalnie pięćdziesięciu metrów. Takie dźwigi stosuje się budując małe wieżowce. Pan Szmigiel opowiedział nam jednak o dźwigach wysokich na niemal sto metrów, a także o takich, które mają ponad dwieście metrów wysokości. Tego typu dźwigi używane były przy budowie Odra Tower i SkyTower. Do kabiny dźwigu można się dostać po schodkach lub po drabinie. Dla młodych operatorów to żaden problem, ale starsi wiekiem mają problem z dotarciem do kabiny. Wejście na mały dźwig zajmuje mniej więcej trzy minuty. Wejście na ten stumetrowy to już około dziesięciu minut i to tylko wtedy, kiedy operator ma dobrą kondycję, a przerwa w połowie drogi do kabiny nie jest zbyt długa.