Znaczenie HDS we współczesnym transporcie

News

Rozwój gospodarczy w naszym kraju cały czas przyspiesza i nieustannie rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe lub na transport po prostu. Coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać pojazdy wyposażone w samo załadowcze dźwigi HDS. Najczęściej spotykamy je na składach kontenerów i w hurtowniach materiałów budowlanych, ale to nie ten typ urządzeń jest najistotniejszy.

Największe zapotrzebowanie pojawia się w segmencie urządzeń HDS, które są mobilne i uniwersalne. Takie dźwigi HDS są w stanie manipulować prefabrykatami betonowymi czy maszynami przemysłowymi o masie sięgającej 20 ton. Są to narzędzia kompleksowe wyposażone w zabudowę umożliwiającą transport elementów ponadnormatywnych. Rosnąca popularność dźwigów HDS związana jest z prostym faktem, iż są one w stanie oszczędzać nam czas i pieniądze, czyli dwa najważniejsze zasoby przy wszystkich inwestycjach.

Perspektywy dla transportu ciężkiego

We współczesnych konstrukcjach ogromne znaczenie ma skala. Przekłada się ona na wytrzymałość elementów oraz skrócenie czasu, w jakim prefabrykaty zamieniają się w gotowe konstrukcje. Dla segmentu HDS ma to ogromne znaczenie i razem z pojawiającymi się zmianami w prawie sprawia, że w najbliższej przyszłości na pewno zapotrzebowanie na usługi tego typu będzie lawinowo rosnąć. W związku z tym pojawiają się coraz to nowe rozwiązania techniczne (naczepy niskopodwoziowe, rozciągane, tiefbett) przekładające się na zwiększenie zasięgu oraz udźwigu dźwigów montowanych na pojazdach. Zwłaszcza w przypadku budowy hal i fabryk możliwość korzystania z rozwiązań HDS zapewnia znacznie lepsze rezultaty w stosunku do klasycznych dźwigów samojezdnych.

Znaczenie transportu ciężkiego w praktyce

Transport ciężki jest wykorzystywany na coraz większą skalę. Związane jest to w pierwszej kolejności z ogromem inwestycji drogowych, przy których wykorzystywany jest cały szereg maszyn niezdolnych do samodzielnego przemieszczania się w ruchu drogowym. Mowa tutaj między innymi o ciężkich koparkach czy palownicach. Zmuszone są one do korzystania z pojazdów niskopodwoziowych, dodatkowo obniżonych (tieffbet), które dodatkowo pozwalają na swobodne rozciąganie wzdłuż i wszerz. Coraz częściej zapotrzebowanie na usługi sprzętu HDS zgłaszane jest przez inwestycje wykorzystujące prefabrykaty, często o niestandardowej wadze i rozmiarach. Do ich obsługi potrzebne są urządzenia uniwersalne. Tak samo wygląda sytuacja w innych dziedzinach przemysłu wykorzystujących duże urządzenia, jak prasy, tokarki czy suwnice. Liczba potrzebnych urządzeń i specjalistów będzie stale rosnąć.